RÖPORTAJ AUTOPİA GENEL MÜDÜRÜ BİLGE ÇALIKLI ARPACI

Autopia zincir bir proje olacak. Sadece burası ile sınırlı kalmayacak. Bu nedenle Anadolu yakasında da yer arayışlarımız devam ediyor. Aynı zamanda Bursa ve Ankara'yı da düşünüyoruz. Yurtdışından da yoğun talepler alıyoruz.

Okuyucularımız için sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Uzun yıllar Türkiye'de yatırım bankacılığı yaptım. Daha sonra bir süre profesyonel hayatıma ara verdim. Yatırım danışmanlığı ve finans sektöründen sonra simdi inşaat sektöründe görev yapıyorum.

Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi olan Autopia projesine imza atan Keleşoğlu inşaat ve Gül inşaat ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Avrupa'da yaklaşık %30 oranında bir pazar payına sahipler. Şu ana kadar A.A plus. B.B plus konutlar yaptılar. Bunun yanı sıra hem inşasını hem de işletmesini yaptıkları 6 adet önemli alışveriş merkezleri var. Bakırköy'deki Capacity ve Metroport Ataköy'de Ataköy Plus. Florya'da Flyinn ve Fatih'te Historia Alışveriş Merkezleri yapakları projeler arasında yer alıyor.

Autopia. Türkiye'nin ilk otomobil alışveriş merkezi... Bu fikir nasıl doğdu? Hazırlık sürecinin ayrıntılarını sizden dinleyebilir miyiz?

Türkiye genelindeki AVM sektörüne baktığımızda. 300'ün üzerinde bir sayıya ulaştıklarını görüyoruz. Bu açıdan Avrupa ile karşılaştırdığımızda. ülkemizdeki alışveriş merkezi sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz 2009 yılında meclisten otomotiv sektörü ile ilgili bir karar çıktı Bu. "apartman altlarındaki otomobil galerilerinin yasaklanması ve şehirdışına çıkarılması' ile ilgili bir karardı. Bu doğrultuda Gül ve Keleşoğlu inşaat şirketleri, sektörde sahip olduklan deneyimle tematik bir AVM'ye geçiş yapma kararı aldı. Bu proje için otomotiv sektörü seçildi. Ardından mimarlarımız Gökhan Avcıoğlu ve Dara Kırmızıtoprak ile birlikte bir yer arayışı içine girildi. Sonuç olarak Autopia adı alanda bir alışveriş merkezi projelendirildi. Sadece ikinci el değil, aynı zamanda birinci el araçların da olduğu, sadece otomobil değil, motorlu motorsuz tüm araçlann içerisinde sergilendiği ve satıldığı yılın 365 günü devam edecek bir fuar ortamında kapalı, lüks bir AVM projesi çalısmaları başlatıldı.

Autopia'nin kapasitesi ve genel özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Lokasyon olarak baktığımızda Beylikdüzü - Esenyurt bölgesinde. İstanbul'da gecekonduların en az yapılandığı bölgede bulunuyoruz. Beylikdüzü'nün resmi kaynaklarından aldığımız verilere göre yaklaşık 400 bine yakın bir nüfusu var Bu nüfusun % 40'ı üniversite mezunu ve çalışan kesimden oluşuyor. Bu özellikler burayı seçmemizde bizim için çok önemli bir faktör oldu.

Burası günde 200-500 bin aracın devamlı trafik halinde olduğu bir alan olacak. İnşaat alanımız. 170 bin metrekare. 117 bin metrekare satılabilir ve kiraya verilebilir alanımız var. Şu anda projenin % 40'ının satışını gerçekleştirdik. % 30'luk kısmı satmayı düşünmüyoruz. Kalan kısmı ise. kısa bir süre içerisinde tüketeceğimize inanıyoruz. İnşaat tamamlandığında zincir olarak diğer projelerimizin çalışmalarına başlayacağız.

Alışveriş merkezimiz dışarıdan 3 katlı olarak görünüyor. Tamamı ısıya duyarlı camlarla çevrili. Zemin. 1 ve 2 katlar olmak üzere, ilk üç katımız sergileme alanımız olarak tasarlandı. Bir üst katında fast food, onun da üstünde test pistimiz bulunuyor. Test pistimizin uzunluğu yaklaşık olarak 800 metredir. Ortasındaki kapalı alan. tiyatro - konferans salonu olarak kullanılacak. Sinema izleme imkanı olacak Zemin katın altında 30 bin metrekarelik servis bölümümüz olacak. Distribütörler ve ana bayiler satış bölümlerini aldıktan sonra, servis bölümünde de yerlerini alarak burada da hizmet verebilecekler. Servis bölümümüzün 2 kat altı otoparkımız olacak Burada 2500 araçlık bir araç kapasitemiz bulunacak Ziyaretçilerimiz araçlarıyla alışveriş merkezimize girebilecekler ve en alttan en üste kadar bütün katlarımızı gezebilecekler. Otomotiv: lansmalarınyla, yeni çıkan araçlarıyla zaten başlı basına bir dünya. O dünya içinde Autopia. böyle bir alışveriş merkezi ile hizmet verecek.

Yatırımcılar ve distribütörler için. Autopia'nın avantajları nelerdir?

Distribütörler ve otomobil satıcıları acısından baktığımızda, minimum maliyet ve maksimum getiri sağlıyoruz. Onları 20 bin metrekarelik galerilerden çıkarıyor ve sergileyebilecekleri araç sayısı kadar bir yer ve servis bölümü sunuyoruz. Metrekare birim fiyatlarımız 2650 dolardan başlıyor. 8500 dolara kadar çıkıyor. Yatırım yaptığınızda, bu yatırımın hesaplarımız dahilinde ayda %50 civarında geri dönüşünün olacağını düşünüyoruz. Yani 15 yıl içinde Autopia kapılarını açtığında zaten yatırım kendini amorte etmiş olacak. Buradan 300 bin dolara aldığınız bir yerin değeri en az 500 bin dolar olacak.

Bireysel müşteriler için de. bir alışveriş merkezi içerisinde bütün rakipleri ile birlikte markaları analiz ederek ikinci el araçlarıyla gelip birinci el araçlarıyla çıkabilecekleri ve tüm işlemlerini yapabilecekleri bir alışveriş merkezi olacak. Autopia içerisinde, tekstil haricinde diğer alışveriş merkezlerinde gördüğünüz hersey olacak Sigorta şirketleri, bankalar, kitapçılar, kuaför, kuru temizleme, aksesuar satış mağazaları, hobi centerlar ve çocuk eğlence merkezleri yer alacak Ayrıca otomobil müzesinin olduğu ve müzayedelerin yapıldığı bir merkez olacak.

Teknolojiye yatınm yapıyoruz Autopia'ya üye olanlar, evlerinde oturduklan yerden istediği marka ve model aracın internet üzerinden fiyatlamasını görebilecekler. İçerideki havayı dışarıya yansıtabilmek amacıyla öncelikle internet üzerinden, ardından uydu üzerinden yayın yapacak bir televizyon projesi çalısmalanmız olacak.

Autopia'ya yurtdışında ilgi nasıl?

Londra'da mimari ve içerik anlamında International Property Awards ödüllerinde dünya çapında bir ödül aldık. Bu çok gurur vericiydi. Projemiz, bütün dünyada çok ilgi çekmiş durumda. Çesidi ülkelerin televizyon kanalları gelerek bizimle röportaj yaptılar. Dünyadaki benzerleri hep açık alan üzerine yapılmıştı. Kapalı alanda bir benzeri yoktu. Autopia dünya da bir ilk olacak.

Autopia için 2011 yılı hedefleriniz nelerdir?

Autopia zincir bir proje olacak Sadece burası ile sınırlı kalmayacak Bu nedenle Anadolu yakasında da yer arayışlarımız devam ediyor Aynı zamanda Bursa ve Ankara'yı da düşünüyoruz. Yurtdışından da yoğun talepler alıyoruz. 2011 yılında yeni Autopia zincir projelerini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Yukarı